Zwierzęta domowe dla dzieci — sprawdź nasze TOP5

Sporo osób zastanawia się nad tym, jakie zwierzęta domowe dla dzieci są idealne. Czy pies to idealne pierwsze zwierzątko dla dziecka? Wreszcie, czy zwierzęta domowe dla dzieci to tak właściwie dobry pomysł? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule! 

Małe zwierzątko dla dziecka — co wybrać?

Czy zdecydowałeś się już na małe zwierzątko dla swojego dziecka? Wspaniale! Ale jaki zwierzak byłby idealny? Jest kilka rzeczy, które musimy rozważyć przed wyborem zwierzątka dla dziecka. Na szczęście możemy Ci w tym pomóc! Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru zwierzęcia dla dziecka. 

Wiek dziecka: Jest to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Nie każdy zwierzak będzie odpowiedni dla malucha. Przecież niektóre zwierzaki mogą być jadowite, lub np. nie przepadać za bliskim kontaktem z człowiekiem. 

Zwierzęta domowe rozwiązują wiele problemów, ponieważ nie są „świadome” ich istnienia. Zwierzęta nie są też „świadome” społecznych aspektów życia. Dlatego, choć zwierzę domowe może pomóc dziecku w zachowaniu społecznym, nie rozwiąże jego problemów. 

Zwierzęta domowe mogą pomóc dziecku w cierpieniu i chorobie, ale nie są w stanie w magiczny sposób uleczyć żadnej z nich. 

Osobowość dziecka: Jest to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ zwierzę domowe będzie jego stałym towarzyszem przez długi czas. Jeśli dziecko jest nieśmiałe i ciche, powinieneś kupić zwierzaka, który nie będzie zbyt dominujący. Jeśli dziecko jest ekstrawertyczne i towarzyskie, powinieneś kupić mu zwierzę, które jest również ekstrawertyczne i towarzyskie. Zwierzęta domowe powinny uzupełniać osobowość dziecka.

Czy psy są idealnymi zwierzętami domowymi dla małych dzieci?

Psy są prawdopodobnie idealnymi zwierzętami domowymi dla małych dzieci. Dlaczego? Psy świetnie nadają się też do uczenia maluchów odpowiedzialności. Jeśli kupujesz czworonoga dla dziecka, pomocne może być nauczenie go odpowiedniego karmienia, wyprowadzania psa, zabierania go na spacery i sprzątania po nim. W ten sposób dzieci uczą się odpowiedzialności za inne żywe istoty i mogą wyrosnąć na osoby, które z większym szacunkiem i troską podchodzą do innych.

Zwierzęta domowe mieszkające w klatce — co kupić?

Jeśli szukasz idealnego pierwszego zwierzaka dla dziecka, klatka może być dobrym pomysłem. Istnieje wiele różnych rodzajów klatek, które mogą być używane dla różnych rodzajów zwierząt domowych. Upewnij się, że rodzaj klatki, którą kupujesz, jest odpowiedni dla zwierzęcia, które kupujesz. 

Niektóre zwierzęta domowe mogą być niebezpieczne w klatce, dlatego należy zachować ostrożność. Właściwa klatka dla odpowiedniego zwierzaka pozwoli dziecku nawiązać bliską więź ze zwierzęciem, a jednocześnie zapewni mu bezpieczeństwo. 

Przy wyborze zwierzęcia należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym zainteresowania dziecka i jego osobowość. Wiek i osobowość dziecka mogą pomóc w ustaleniu, jaki typ zwierzęcia będzie dla niego najlepszy.

Jako świetne zwierzęta żyjące w klatce można wskazać na przykład:

  • szczury,
  • myszy,
  • myszoskoczki,
  • chomiki,
  • wiewiórki kanadyjskie,
  • króliki,
  • świnki morskie.

Czy kot to dobre zwierzę domowe dla dzieci?

Chociaż wiele osób uważa, że koty są lepsze dla małych dzieci niż psy, nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia. Choć koty mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale mogą być również niebezpieczne. Biorąc pod uwagę ich siłę, mogą łatwo zranić dziecko. Ponadto dzieci są bardziej narażone na ugryzienie przez kota niż przez psa. 

Koty są bardziej podatne na alergię niż psy, więc jeśli zdecydujesz się na kota, musisz być przygotowany na to, że Twoje dziecko może być na niego uczulone. Jeśli dziecko jest szczególnie, może również być narażone na poważne obrażenia, jeśli przypadkowo znajdzie się między kotem a legowiskiem, gdy kot będzie bronił swojego terytorium.

Oto najlepsze zwierzęta domowe dla dzieci! 

Małe zwierzęta domowe dla dzieci to zawsze świetny pomysł! Są one dobrym źródłem przyjaźni, miłości i opieki. Posiadanie zwierzątka może poprawić samoocenę dziecka, nauczyć je współczucia, pomóc w rozwiązywaniu problemów i w rozwijaniu umiejętności społecznych. 

Zwierzęta domowe mogą pomóc dzieciom w wielu rzeczach, dlatego warto je mieć, jeśli szukasz dobrego sposobu na spędzanie czasu z dzieckiem. Zwierzęta domowe mogą również pomóc dzieciom, które są chore lub np. nie lubią spędzać czasu z rówieśnikami. Mogą nauczyć dzieci, jak być odpowiedzialnym za inne żywe istoty, a także być dobrym źródłem miłości i pocieszenia w trudnych chwilach. 

W tym artykule omówiliśmy, czym są zwierzęta domowe dla dzieci i o czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wyborze zwierzęcia. Teraz gdy wiesz już wszystko, co musisz wiedzieć, czas zacząć szukać idealnego zwierzaka!

Powinieneś pamiętać też o tym, by zwierzę czuło się komfortowo w domu oraz by miało zapewnione właściwe warunki. Zakup charta do domu, czy np. dobermana dla małego dzieciaka, to fatalny pomysł, który może mieć opłakane skutki. 

Bezpiecznymi, a uchodzącymi za “bezproblemowe” zwierzęta dla dzieci są oczywiście rybki. Akwarium trzeba jednak utrzymywać w czystości, a także dbać o odpowiednie natlenienie wody. Nie jest to jednak zwierzak na lata. Trzeba liczyć się z tym, że rybka jest zwierzakiem, który żyje dość krótko. W pewnym momencie rodzice będą musieli odpowiedzieć dziecku, co się stało ze stworzonkiem. Przykładem zwierząt, które żyją długo, są np. psy, koty, czy niektóre papugi.

Wybór odpowiedniego stworzenia wymaga sporo czasu i dokładnego przemyślenia. Pamiętajmy też o tym, że — bez względu na to, czy wybierzemy popularnego zwierzaka, czy nie — nie uciekniemy od wielu obowiązków. Mając na utrzymaniu zwierzaka, jesteśmy za niego odpowiedzialni. To priorytetowa kwestia, o której zawsze musi pamiętać każdy członek rodziny!